Ciucu: atacurile la adresa lui Bolojan au vizat PNL
Prim-vicepreședintele PNL, Ciprian Ciucu, a spus că momentele în care Ilie Bolojan a fost jignit de PSD au fost resimțite, de fapt, de toți liberalii care l-au votat în fruntea partidului. Declarația a fost făcută vineri, la dezbaterea organizată cu prilejul împlinirii a 151 de ani de la înființarea PNL.
Ciucu a susținut că mulți se așteptau ca liberalii să își „piardă sufletul” și să trădeze din nou, însă acest lucru nu s-a întâmplat. În intervenția sa, el a vorbit despre presiunea la care a fost supus partidul și despre nevoia de a-și regăși coerența politică.
Mesajul despre continuitatea partidului
Oficialul liberal a afirmat că PNL trebuie să își continue parcursul fără a se închide într-o singură generație de lideri. El a spus că partidul a început cu Brătienii și nu trebuie să se încheie cu actuala echipă de conducere, fie că este vorba despre el, despre Ilie Bolojan sau despre alți lideri aflați acum în prim-plan.
În același context, Ciucu a făcut trimitere la schimbările de conducere din istoria recentă a formațiunii, arătând că după Valeriu Stoica au urmat și alte echipe. Mesajul său a fost unul de continuitate instituțională, nu de personalizare a partidului în jurul unor nume anume.
Avertisment privind curentele suveraniste
Ciprian Ciucu a vorbit și despre apariția curentelor suveraniste, pe care le-a descris ca pe o realitate greu de imaginat în urmă cu 15-20 de ani. El a spus că, în prezent, se discută despre anti-europenizare și despre proiecte care ar putea îndepărta România de direcția sa occidentală.
