S.O.S. anunță sprijinul pentru moțiunea de cenzură
Parlamentarii S.O.S. România vor vota pentru căderea Guvernului Ilie Bolojan, iar votul va fi la vedere, a anunțat marți Diana Șoșoacă, în Parlament. Declarația a venit în ziua în care moțiunea de cenzură inițiată de PSD și AUR a ajuns la dezbaterea și votul din plenul Camerelor reunite.
Șoșoacă a spus că decizia a fost luată în urma unei consultări interne extinse în cadrul formațiunii. Mesajul transmis de liderul S.O.S. confirmă poziționarea partidului în raport cu moțiunea împotriva executivului condus de Ilie Bolojan.
Moțiunea, susținută de PSD și AUR
Guvernul Bolojan se confruntă cu o moțiune de cenzură semnată de 254 de parlamentari. Inițiativa a fost depusă de PSD și AUR, iar votul din Parlament este urmărit atent, în condițiile în care rezultatul rămâne dificil de anticipat.
Potrivit informațiilor disponibile, unii dintre semnatarii moțiunii au anunțat că nu vor vota documentul, în timp ce alții și-au schimbat poziția pe parcursul negocierilor. În acest context, calculele politice continuă până în ultimul moment, înaintea exprimării votului.
Votul, sub semnul negocierilor de ultim moment
Moțiunea de cenzură reprezintă unul dintre cele mai importante instrumente parlamentare prin care opoziția poate încerca demiterea unui guvern. În cazul de față, miza este cu atât mai mare cu cât voturile anunțate public pot influența dinamica din plen și pot schimba așteptările legate de deznodământ.
