Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat luni că rezultatul obținut de candidatul partidului la Primăria Capitalei, Cătălin Drulă, este „dezamăgitor”, în condițiile în care Ciprian Ciucu (PNL) a câștigat detașat alegerile locale. Liderul USR spune că formațiunea a „pierdut o bătălie”, dar a subliniat că mesajul transmis de electorat a fost „înțeles clar”.
Fritz a atras atenția și asupra participării reduse la scrutin. „Prezența mică la alegeri trebuie să pună toată clasa politică pe gânduri. Cred că ne spune multe despre starea democrației și asta e un pericol pentru noi toți”, a afirmat acesta.
Referindu-se la scorul obținut de Cătălin Drulă, președintele USR a recunoscut că formațiunea putea obține un rezultat mai bun: „Este foarte ușor să dai cu pietre în cel care a pierdut, dar democrația depinde de oameni care fac astfel de pași. Rezultatul candidatului nostru a dezamăgit, am pierdut o bătălie, puteam mai mult. E clar că bazinul reformist a votat cu Ciucu, are experiență. Cred că a fost un vot util, dar și un vot împotriva candidatului extremist”.
