Probleme majore pentru George Simion și partidul AUR, după ce Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a sesizat Parchetul General privind sumele uriașe achitate către postul Realitatea PLUS în campania pentru alegerile prezidențiale.
Potrivit unei investigații Snoop.ro, AUR ar fi plătit într-o singură zi – 12 mai 2025 – aproape 1 milion de euro pentru difuzarea unor emisiuni și minute de promovare electorală. În total, în ambele tururi ale alegerilor, AUR ar fi achitat 23,4 milioane de lei, însă AEP a validat rambursări de doar 6 milioane de lei.
Emisiuni facturate și cu 450.000 de euro bucata
Documentele arată că unele minute de promovare ar fi fost taxate cu 3.500 euro/minut, iar edițiile unor emisiuni – precum „Culisele Statului Paralel”, moderată de Anca Alexandrescu – ar fi ajuns la peste 450.000 de euro pentru o singură difuzare.
AEP ar fi decis că multe dintre aceste programe erau, în fapt, emisiuni obișnuite ale postului, fără un conținut clar de promovare electorală a lui George Simion, ceea ce le face neeligibile pentru rambursare.
