Consilierul prezidențial pe politică internă, Ludovic Orban, a declarat sâmbătă, în cadrul emisiunii „În fața ta” de la Digi24, că reducerea deficitului bugetar este o responsabilitate comună a tuturor partidelor din Coaliție și că un eventual eșec ar însemna prăbușirea întregii guvernări.
„Cea mai sănătoasă modalitate de reducere a deficitului bugetar este menținând cheltuielile publice constante. Creșterea economică — asta este singura metodă sănătoasă. Dacă eșuează, eșuează toate partidele din Coaliție și, mai ales, eșuează România, pentru că alternativa care există acum este un dezastru pentru țară”, a declarat Orban.
Fostul premier a afirmat că restructurarea aparatului bugetar devine tot mai dificilă pe măsură ce trece timpul și a sugerat că Guvernul ar fi trebuit să acționeze încă din prima zi.
„Dacă în prima zi a guvernării se dădea o ordonanță de urgență care să trimită o treime dintre angajați în șomaj tehnic cu plată, rezistența ar fi fost mult mai mică. E mult mai greu să faci restructurare acum decât atunci”, a explicat consilierul prezidențial.
