Primarul Capitalei, Nicușor Dan, a reacționat vineri la solicitarea făcută de Anamaria Gavrilă, președinta Partidului Oamenilor Tineri (POT), care i-a cerut să se supună unui consult psihiatric. Într-o intervenție la Prima News, Dan a transmis că „e nevoie de bun simț în politică” și a evitat să intre într-o polemică directă cu lidera POT.
„Cred că e nevoie de mult bun simț, în ceea ce privește relația politicienilor între ei și cu societatea”, a declarat Nicușor Dan, răspunzând scurt și diplomatic la acuzațiile venite din partea contracandidatei sale.
Întrebat, în aceeași emisiune, dacă a făcut vreodată un test de IQ, candidatul independent la alegerile prezidențiale a recunoscut că nu a făcut un astfel de test și a adăugat, cu autoironie: „Îmi pare rău că nu l-am făcut la tinereţe. Cred că funcționam ceva mai bine decât la 55 de ani”.
