Sari la conținut
BREAKING
Orientul Mijlociu

Nicușor Dan: CSAT nu va fi convocat, deocamdată, din cauza situației din Orientul Mijlociu

Nicusor
2 min citire13.635 vizualizări

Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, că CSAT nu va fi convocat deocamdată din cauza situației din Orientul Mijlociu, deoarece tensiunile din regiune nu reprezintă în acest moment un pericol direct și imediat pentru România.

Consiliulul Suprem de Apărare a Țării

Declarațiile au fost făcute la Varșovia, în cadrul unei conferințe de presă comune cu președintele Poloniei, Karol Nawrocki, la Palatul Prezidențial.


Vizita oficială la Varșovia

Președintele României, Nicușor Dan, se află într-o vizită oficială în Varșovia, la invitația omologului său polonez.

Cei doi lideri au susținut o conferință de presă în care au abordat mai multe subiecte de securitate regională, inclusiv evoluțiile din Orientul Mijlociu și impactul acestora asupra Europei.


De ce nu este convocat CSAT?

Șeful statului a explicat că autoritățile române monitorizează situația, însă nu există motive pentru convocarea imediată a Consiliului Suprem de Apărare a Țării.

„Legat de situația din Orientul Mijlociu, nu am convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării și nu-l vom convoca cât lucrurile nu prezintă un pericol imediat, direct pentru România. În schimb, evident că toată lumea din structurile tehnice cooperează”, a declarat președintele.


Prioritatea autorităților: repatrierea românilor

Potrivit șefului statului, principala preocupare a autorităților române este aducerea în siguranță a cetățenilor români aflați în zona afectată de conflict.

„Prioritatea pentru noi este să asigurăm că cetățenii români care au fost prinși de conflict, în regiune, pot să vină acasă”, a spus Nicușor Dan.


Aproximativ 5.000 de români în contact cu MAE

Președintele a precizat că aproximativ 5.000 de cetățeni români care nu sunt rezidenți în statele din regiune se află în contact cu Ministerul Afacerilor Externe.

Potrivit acestuia, persoanele considerate vulnerabile sunt deja aduse în țară cu sprijinul statului român.

„Cei care sunt mai vulnerabili încep să fie aduși pe cheltuiala statului român. Cei care sunt în alte categorii sunt ajutați să vină, pe cheltuiala lor proprie. Pe chestiunea asta suntem în control”, a explicat președintele.


Declarații despre situația din Iran

În cadrul conferinței de presă, șeful statului a făcut și un comentariu despre situația din regiunea Golfului și despre regimul de la Iran.

„Ca un comentariu despre situația din Golf, n-o să plângem Republica Islamică Iran, da? Nu e vorba de iranieni, e vorba de un regim care a sponsorizat terorismul în regiune și care a destabilizat regiunea ani la rând, care și-a terorizat propriul popor și care nu a avut rezonabilitatea de a coopera cu organismele internaționale în problema nucleară și care, din aceste motive, a fost supusă sancțiunilor europene”, a afirmat Nicușor Dan.

explozii

Monitorizarea situației de securitate

Autoritățile române continuă să monitorizeze evoluția situației de securitate din Orientul Mijlociu și mențin coordonarea între instituțiile responsabile pentru protejarea cetățenilor români aflați în zonele afectate de conflict.


Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.