Primăria Ciumeghiu, din județul Bihor, a fost sancționată cu 70.000 de lei, după ce o dronă a Gărzii de Mediu a surprins un excavator închiriat de autoritățile locale îngropând ilegal deșeuri pe un câmp. Incidentul marchează prima confiscare de utilaj realizată ca urmare a folosirii dronelor în monitorizarea mediului.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat sâmbătă pe Facebook că excavatorul a fost folosit pentru a muta ilegal deșeuri plastice, textile și vegetale, în apropierea unui drum agricol. „Aceste deșeuri trebuiau sortate, eliminate sau reciclate corespunzător, nu împinse dintr-o parte în alta”, a subliniat ministrul.
Depozitarea ilegală s-a întins pe aproximativ două hectare, iar în urma constatărilor, utilajul a fost confiscat, iar primăria sancționată contravențional. Totodată, autoritățile locale trebuie să salubrizeze zona afectată.