Incendiu izbucnit la ultimul etaj al unui bloc
Un incendiu puternic în Sibiu a mobilizat miercuri după-amiază mai multe echipaje de intervenție, după ce flăcările au cuprins o garsonieră situată la ultimul etaj al unui bloc de locuințe. Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Sibiu, focul s-a manifestat la etajul al patrulea al unui imobil cu patru niveluri și mansardă.
Intervenția a fost una amplă, în condițiile în care fumul s-a extins rapid pe casa scării, iar locatarii au fost nevoiți să părăsească în grabă clădirea.
Trei femei au ajuns la spital
În urma incendiului, trei femei cu vârste cuprinse între 35 și 49 de ani au avut nevoie de îngrijiri medicale și au fost transportate la spital. Acestea au suferit arsuri ale căilor aeriene, însă au fost preluate în stare de conștiență, au precizat reprezentanții echipajelor de intervenție.
Alte trei persoane au fost evaluate la fața locului după ce au suferit atacuri de panică. Acestea au primit asistență medicală, dar au refuzat transportul la spital. Situația a fost ținută sub control de echipele SMURD și de ambulanță, care au intervenit alături de pompieri.
Mobilizare de forțe și echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean
La locul incendiului au fost trimise trei autospeciale de stingere, o autoscară, o autospecială de descarcerare, una de transport personal și victime multiple, precum și un echipaj SMURD. De asemenea, au intervenit două echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean, dintre care unul cu medic.
