Condamnare după un acord cu procurorii
Un fost polițist de frontieră de la Punctul de Trecere a Frontierei Borș a fost condamnat la un an și șase luni de închisoare cu suspendare, după ce a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii. Alexandru Marius Dulău a admis că a primit mită de la șoferi pentru a nu aplica sancțiuni rutiere.
Potrivit datelor comunicate de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor, acordul a fost încheiat pe 24 iunie și vizează două infracțiuni de luare de mită în formă continuată. Documentul a fost înaintat Tribunalului Bihor, iar efectele sale depind de validarea instanței.
Două episoade investigate de procurori
Primul caz prezentat de anchetatori ar fi avut loc pe 10 noiembrie 2025, în zona PTF Borș 2, pe drumul expres DEx16. Polițistul ar fi constatat că semiremorca unui ansamblu rutier condus de un șofer din Suceava avea inspecția tehnică periodică expirată. În loc să aplice sancțiunea prevăzută de lege, ar fi cerut și primit 500 de lei.
Conform anchetei, șoferul ar fi retras banii de la un bancomat din Oradea, iar suma ar fi fost împărțită cu colegul de patrulă. Al doilea episod ar fi avut loc pe 14 noiembrie 2025, pe Autostrada A3, unde Dulău și un alt polițist au oprit un autocamion condus de un cetățean azer. De această dată, ar fi fost primiți 50 de euro, virați în contul Revolut al inculpatului.
Măsurile stabilite în dosar
Conform acordului, fostul agent a primit pedeapsa de un an și șase luni de închisoare, cu suspendarea executării sub supraveghere pe o perioadă de doi ani. În acest interval, el nu va putea ocupa funcții publice și nu va mai putea exercita profesia de polițist de frontieră.
