Sari la conținut
BREAKING
Justiție

Pompier din București, condamnat pentru violență în familie

Pompier din București, condamnat pentru violență în familie
2 min citire16.749 vizualizări

Condamnare cu suspendare pentru un subofițer din București

Un subofițer pompier din București a fost condamnat de Tribunalul Militar București la doi ani și două luni de închisoare cu suspendare, după ce și-ar fi agresat soția și ar fi amenințat-o că îi va da foc. Potrivit informațiilor din dosar, instanța a reținut acuzații de violență în familie și amenințare.

Cazul a ajuns în atenția judecătorilor după ce, în luna ianuarie, ar fi avut loc două episoade consecutive de agresiune. În prima zi, bărbatul, în vârstă de 45 de ani, și-ar fi lovit soția în urma unui conflict izbucnit între cei doi. Femeia ar fi cerut intervenția echipajelor SMURD și a poliției, însă ar fi refuzat internarea și nu ar fi depus atunci plângere împotriva soțului.

Escaladarea conflictului și folosirea combustibilului

Potrivit anchetatorilor, situația s-ar fi agravat în ziua următoare. Bărbatul ar fi mers la mai multe benzinării pentru a cumpăra combustibil, iar apoi ar fi stropit-o pe femeie cu benzină și motorină în locuința în care trăiau împreună. În același context, ar fi amenințat-o că îi va da foc.

Sursele citate în dosar arată că achiziția combustibilului ar fi fost surprinsă de camerele de supraveghere. Victima ar fi suferit leziuni la nivelul ochilor și ar fi avut nevoie de îngrijiri medicale. Avocatul femeii a susținut, potrivit sursei, că aceasta ar fi trecut prin mai multe episoade de agresiune înainte de incidentul care a dus la deschiderea dosarului.

Arestare preventivă și măsuri impuse de instanță

În urma anchetei, subofițerul a fost arestat preventiv pentru aproximativ două luni și jumătate. Judecătorii militari au decis condamnarea sa la închisoare cu suspendare și au dispus, totodată, interdicția de a se apropia de soția sa la mai puțin de 500 de metri, pentru o perioadă de doi ani.

Instanța a stabilit și obligația de a presta 100 de zile de muncă în folosul comunității. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea Militară de Apel.

Incidentul de la metrou, după pronunțarea sentinței

Potrivit informațiilor prezentate de PRO TV, după pronunțarea hotărârii, bărbatul ar fi încercat să își pună capăt zilelor într-o stație de metrou. Acesta ar fi fost salvat de colegii săi de la SMURD și transportat la spital.

În urma incidentului, acesta și-ar fi pierdut un picior, iar situația medicală ar putea influența executarea obligației privind munca în folosul comunității. Avocatul pompierului nu a oferit declarații publice.

Cazul readuce în atenție modul în care violența în familie ajunge să fie documentată și sancționată în sistemul militar, mai ales atunci când faptele sunt urmate de măsuri preventive și de o condamnare cu suspendare. În același timp, dosarul rămâne deschis din punct de vedere procedural, până la o eventuală soluție definitivă.

Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.