Herzog, prezent la comemorarea de la Iași
Președintele Israelului, Isaac Herzog a participat duminică la Iași la cea de-a XII-a ediție a Marșului Vieții, organizată în memoria victimelor Pogromului din iunie 1941. În discursul său, el a spus că evreii din România au avut un rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel și că reprezintă și astăzi o legătură vie între România și poporul evreu.
Ceremonia a marcat 85 de ani de la unul dintre cele mai tragice episoade din istoria României și s-a desfășurat în prezența oficialilor români, a reprezentanților comunității evreiești și a delegațiilor din Israel.
Mesaj despre memorie și responsabilitate
Herzog a mulțumit autorităților din România pentru angajamentul lor în combaterea antisemitismului și în păstrarea memoriei Holocaustului. El a vorbit despre responsabilitatea comună de a apăra adevărul, memoria și demnitatea umană, într-un context în care antisemitismul rămâne o temă de îngrijorare în mai multe țări europene.
În mesajul său, președintele israelian a spus că a venit de la Ierusalim „cu smerenie profundă emoție” pentru a îndeplini o datorie solemnă a memoriei. El a făcut referire la miile de femei, bărbați, copii și vârstnici evrei uciși la Iași și în împrejurimi, între 28 iunie și 6 iulie 1941.
Referire la crimele din 1941
Șeful statului israelian a afirmat că acest act de comemorare nu poate șterge suferința victimelor și nici nu poate diminua vina morală a făptașilor. El a amintit și de trenurile morții, precum și de violențele și umilințele comise în acele zile de vară, descriind amploarea tragediei care a afectat comunitatea evreiască din Iași.
