Doi români au recunoscut faptele în fața instanței
Doi cetățeni români au pledat vinovați în Marea Britanie pentru ucidere din culpă, după moartea a doi bărbați cărora le administrau pe ascuns un sedativ pentru a le fura banii și bunurile. Cazul a fost prezentat în fața unui tribunal din Oxford, iar ancheta continuă pentru a stabili dacă există și alte victime.
Potrivit BBC și The Guardian, Adina Mihai, în vârstă de 31 de ani, și Mădălin Dumitru, de 30 de ani, au recunoscut că au provocat moartea lui Gary Mouat, 37 de ani, din Banbury, Oxfordshire, și a lui Malcolm King, 80 de ani, din Bagendon, Gloucestershire. Cei doi au admis, de asemenea, că au otrăvit alți doi bărbați, care au supraviețuit.
Modul în care acționau, potrivit anchetatorilor
Anchetatorii spun că, între august 2024 și iulie 2025, cei doi luau legătura cu bărbați care căutau servicii sexuale. După ce victimele plăteau un avans, Adina Mihai se întâlnea cu ele la domiciliu, prezentându-se drept lucrătoare sexuală.
În timpul acestor întâlniri, femeia le-ar fi pus în băuturi GBL, o substanță care se transformă în organism în GHB, un sedativ puternic. Scopul era ca victimele să își piardă cunoștința sau să nu mai poată reacționa, astfel încât bunurile și banii să poată fi sustrase.
Două decese au fost legate de aceeași substanță
Gary Mouat a fost găsit mort în locuința sa din Banbury, pe 13 iulie 2025. În urma investigațiilor, polițiștii au stabilit că fusese otrăvit cu GBL. Descoperirea a dus la o alertă transmisă către toate forțele de poliție din Regatul Unit, pentru a verifica dacă există și alte decese inexplicabile care ar putea avea legătură cu acest caz.
