Traficul maritim revine treptat în Strâmtoarea Ormuz
Mai multe nave transportoare de gaze naturale lichefiate și un superpetrolier încărcat cu țiței au traversat în ultimele zile Strâmtoarea Ormuz, cu destinații în Pakistan, China și India, potrivit datelor de urmărire a navelor citate de Reuters. Informațiile apar într-un context în care traficul prin această rută strategică a fost restricționat sever de conflictul dintre Statele Unite, Israel și Iran.
Strâmtoarea Ormuz este una dintre cele mai importante rute maritime pentru energia globală. Prin acest culoar trece, în mod normal, aproximativ o cincime din aprovizionarea mondială cu petrol și gaze naturale lichefiate. Orice blocaj sau limitare a navigației are efecte rapide asupra piețelor și asupra livrărilor către Asia.
Trei transportoare de GNL au trecut spre Asia
Printre navele urmărite se află Fuwairit, care a traversat strâmtoarea luni și este așteptată să descarce marfa în Pakistan marți, conform datelor LSEG și Kpler. Nava, sub pavilion bahamian, a încărcat GNL în portul Ras Laffan din Qatar în jurul datei de 28 martie. Proprietarul ei, compania japoneză Mitsui OSK Lines, a refuzat să comenteze.
Un alt transportor de GNL, Al Rayyan, a trecut de asemenea prin canalul navigabil. Încărcată tot la Ras Laffan, nava a fost văzută ultima dată în Golful Persic pe 22 mai și se află acum în afara strâmtorii, între Iran și Oman. Potrivit acelorași date, descărcarea în China este așteptată pe 27 iunie. QatarEnergy, proprietarul navei, nu a răspuns imediat solicitării de comentarii.
Și transportorul Al Hamra, operat de Compania Națională de Petrol Abu Dhabi, a traversat strâmtoarea. Nava a fost văzută ultima dată pe 19 aprilie, la est de strâmtoare, iar pe 23 mai a reapărut în datele de urmărire în largul coastei Indiei. ADNOC nu a răspuns imediat solicitării de comentarii.
