Israelul spune că a ajuns la 60% din teritoriu
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a afirmat joi că a ordonat armatei să preia controlul asupra a 70% din Fâșia Gaza, în condițiile în care, potrivit declarațiilor sale, forțele israeliene controlează deja 60% din teritoriu. Informația a fost difuzată de televiziunea israeliană Channel 12, care a publicat un fragment dintr-o conferință de presă susținută într-o colonie israeliană din Cisiordania ocupată.
Netanyahu a spus că armata a pornit de la un nivel de control de 50% după intrarea în vigoare a armistițiului și că directiva sa este să se treacă la 70%. El a adăugat că „ne vom ocupa de restul” mai târziu, fără a detalia ce ar însemna această etapă sau în ce termen ar urma să fie aplicată.
Armistițiul rămâne fragil
Declarațiile premierului israelian vin pe fondul unor violențe care continuă zilnic în enclava palestiniană. Potrivit informațiilor disponibile, atacurile israeliene nu s-au oprit, iar Israelul și Hamas se acuză reciproc de încălcarea armistițiului.
Armistițiul a intrat în vigoare pe 10 octombrie 2025, sub presiunea Statelor Unite, la doi ani după atacul lansat de Hamas asupra Israelului pe 7 octombrie 2023. Prima etapă a acordului a dus la eliberarea ultimilor ostatici din Fâșia Gaza, în schimbul unor palestinieni aflați în închisorile din Israel.
Faza a doua, blocată de săptămâni
Trecerea la a doua fază a armistițiului, care ar trebui să includă dezarmarea Hamas și retragerea progresivă a armatei israeliene din enclavă, pare blocată de mai multe săptămâni. În acest context, anunțul lui Netanyahu confirmă că poziția guvernului de la Ierusalim rămâne una de presiune militară și politică asupra grupării palestiniene.
