Sari la conținut
BREAKING
Internațional

Netanyahu anunță extinderea controlului în Gaza

Netanyahu anunță extinderea controlului în Gaza
2 min citire17.173 vizualizări

Israelul spune că a ajuns la 60% din teritoriu

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a afirmat joi că a ordonat armatei să preia controlul asupra a 70% din Fâșia Gaza, în condițiile în care, potrivit declarațiilor sale, forțele israeliene controlează deja 60% din teritoriu. Informația a fost difuzată de televiziunea israeliană Channel 12, care a publicat un fragment dintr-o conferință de presă susținută într-o colonie israeliană din Cisiordania ocupată.

Netanyahu a spus că armata a pornit de la un nivel de control de 50% după intrarea în vigoare a armistițiului și că directiva sa este să se treacă la 70%. El a adăugat că „ne vom ocupa de restul” mai târziu, fără a detalia ce ar însemna această etapă sau în ce termen ar urma să fie aplicată.

Armistițiul rămâne fragil

Declarațiile premierului israelian vin pe fondul unor violențe care continuă zilnic în enclava palestiniană. Potrivit informațiilor disponibile, atacurile israeliene nu s-au oprit, iar Israelul și Hamas se acuză reciproc de încălcarea armistițiului.

Armistițiul a intrat în vigoare pe 10 octombrie 2025, sub presiunea Statelor Unite, la doi ani după atacul lansat de Hamas asupra Israelului pe 7 octombrie 2023. Prima etapă a acordului a dus la eliberarea ultimilor ostatici din Fâșia Gaza, în schimbul unor palestinieni aflați în închisorile din Israel.

Faza a doua, blocată de săptămâni

Trecerea la a doua fază a armistițiului, care ar trebui să includă dezarmarea Hamas și retragerea progresivă a armatei israeliene din enclavă, pare blocată de mai multe săptămâni. În acest context, anunțul lui Netanyahu confirmă că poziția guvernului de la Ierusalim rămâne una de presiune militară și politică asupra grupării palestiniene.

Conform termenilor armistițiului, forțele israeliene trebuiau să se retragă în spatele unei așa-numite „linii galbene”, care delimitează zona controlată de Hamas de cea aflată sub control israelian. Această linie îi conferea armatei israeliene controlul asupra a puțin peste 50% din micul teritoriu de coastă.

Presiune asupra unei populații deja concentrate

Netanyahu a anunțat încă din 15 mai că armata israeliană și-a extins controlul asupra Fâșiei Gaza. Atunci, el a spus că Israelul controlează 60% din teritoriu și că evoluția operațiunilor va continua. Noua declarație merge mai departe și fixează explicit pragul de 70%.

În prezent, peste două milioane de palestinieni din enclavă se află în zona care rămâne sub controlul Hamas. Situația umanitară și militară din teritoriu rămâne tensionată, iar lipsa unui progres în negocierile privind faza a doua menține incertitudinea asupra evoluției conflictului.

În acest moment, anunțul premierului israelian sugerează că Israelul nu tratează armistițiul ca pe o etapă finală, ci ca pe o formulă temporară, în timp ce obiectivele militare și politice rămân în prim-plan.

Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.