Mesajul liderului suprem către societatea iraniană
Liderul suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, a cerut marți populației să susțină creșterea natalității, într-un mesaj transmis după luni în care nu a apărut în public, de la numirea sa în martie. Potrivit AFP, apelul a fost făcut printr-o scrisoare publicată parțial pe platforma X și reluată ulterior de postul public Irib.
În textul său, Khamenei a spus că aplicarea „cu seriozitate” a politicilor demografice ar permite națiunii iraniene să joace un rol important și să înregistreze progrese strategice în viitor. Mesajul a venit ca răspuns la o scrisoare comună trimisă de organizații ale societății civile implicate în teme de demografie.
Declinul natalității, o preocupare veche la Teheran
Iranul are aproximativ 92 de milioane de locuitori și este a 17-a țară ca populație din lume. În ciuda acestui număr, autoritățile de la Teheran privesc de mai mulți ani cu îngrijorare scăderea fertilității, care a coborât semnificativ în ultimele decenii.
Potrivit datelor Băncii Mondiale, rata fertilității în rândul femeilor iraniene a scăzut de la 6,5 în 1979, anul Revoluției Islamice, la 1,7 în 2024. Evoluția a alimentat politicile oficiale de încurajare a familiilor numeroase și a nașterilor.
Politici restrictive și presiuni asupra sistemului medical
În 2020, un responsabil din domeniul sănătății din Iran a declarat că spitalele publice și clinicile au încetat să mai practice vasectomii sau să distribuie contraceptive, în încercarea de a stimula creșterea demografică. Măsurile au fost prezentate atunci ca parte a unei strategii mai largi de schimbare a tendinței demografice.
