Sari la conținut
BREAKING
Internațional

SUA critică sistemul de taxare din Ormuz propus de Iran

SUA critică sistemul de taxare din Ormuz propus de Iran
2 min citire17.325 vizualizări

Washingtonul respinge planul iranian

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat joi că un acord diplomatic între Statele Unite și Iran ar deveni „nefezabil” dacă Teheranul pune în aplicare un sistem de taxare în Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transporturile globale de energie.

Rubio a spus că o astfel de măsură ar fi „inacceptabilă” și „complet ilegală”, potrivit Reuters. Oficialul american a susținut că inițiativa ar reprezenta o amenințare pentru traficul internațional și ar complica orice discuție diplomatică între cele două state.

Ce urmărește Teheranul

Bloomberg a relatat că Iranul discută cu Oman despre o formă de sistem permanent de taxare în Strâmtoarea Ormuz, prin care ar formaliza controlul asupra traficului maritim din zonă. Informațiile publicate de presa internațională arată că autoritățile iraniene au creat deja un organism nou, Autoritatea Strâmtorii Golfului Persic, responsabil cu verificarea și taxarea navelor.

Potrivit Europei Libere, această structură a devenit operațională pe 18 mai. În paralel, compania de intelligence maritim Windward a descris, într-un raport de miercuri, o transformare a strâmtorii „dintr-un coridor de tranzit perturbat într-un regim de permise și taxe administrat de stat”.

Taxe, exceptări și impact economic

Informațiile citate de presa internațională arată că Irak, Pakistan și India au semnat acorduri bilaterale cu Iranul care le-ar scuti de plata taxei. Celelalte state ar urma să achite o taxă de tranzit, despre care s-a scris că ar ajunge la aproximativ 2 milioane de dolari per navă, în yuani chinezești sau criptomonede.

Experții estimați de sursele citate spun că un asemenea mecanism ar putea aduce Iranului până la 3 miliarde de dolari pe an la nivelurile actuale de trafic. Într-un scenariu în care circulația maritimă revine la valorile de dinaintea războiului, veniturile ar putea urca la circa 8 miliarde de dolari anual, în condițiile în care strâmtoarea era traversată de 140 de nave pe zi.

Rubio: există semne bune în discuții

În ciuda criticilor la adresa planului iranian, Rubio a afirmat că există „unele semne bune” în discuțiile cu Teheranul privind încheierea războiului. El a precizat însă că nu vrea să fie „prea optimist” și a spus că următoarele zile vor fi decisive pentru a vedea în ce direcție merg negocierile.

Șeful diplomației americane a făcut și noi reproșuri la adresa aliaților din NATO, afirmând că aceștia nu sprijină suficient Statele Unite. Înainte de a participa la Ministeriala NATO din Suedia, Rubio a spus că președintele Donald Trump nu le cere aliaților să trimită avioane de vânătoare, dar că aceștia „refuză să facă orice”.

Disputa privind Strâmtoarea Ormuz adaugă un nou element de tensiune într-un dosar deja sensibil, cu implicații directe asupra securității maritime și a piețelor energetice internaționale.

Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.