Washingtonul respinge planul iranian
Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat joi că un acord diplomatic între Statele Unite și Iran ar deveni „nefezabil” dacă Teheranul pune în aplicare un sistem de taxare în Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transporturile globale de energie.
Rubio a spus că o astfel de măsură ar fi „inacceptabilă” și „complet ilegală”, potrivit Reuters. Oficialul american a susținut că inițiativa ar reprezenta o amenințare pentru traficul internațional și ar complica orice discuție diplomatică între cele două state.
Ce urmărește Teheranul
Bloomberg a relatat că Iranul discută cu Oman despre o formă de sistem permanent de taxare în Strâmtoarea Ormuz, prin care ar formaliza controlul asupra traficului maritim din zonă. Informațiile publicate de presa internațională arată că autoritățile iraniene au creat deja un organism nou, Autoritatea Strâmtorii Golfului Persic, responsabil cu verificarea și taxarea navelor.
Potrivit Europei Libere, această structură a devenit operațională pe 18 mai. În paralel, compania de intelligence maritim Windward a descris, într-un raport de miercuri, o transformare a strâmtorii „dintr-un coridor de tranzit perturbat într-un regim de permise și taxe administrat de stat”.
Taxe, exceptări și impact economic
Informațiile citate de presa internațională arată că Irak, Pakistan și India au semnat acorduri bilaterale cu Iranul care le-ar scuti de plata taxei. Celelalte state ar urma să achite o taxă de tranzit, despre care s-a scris că ar ajunge la aproximativ 2 milioane de dolari per navă, în yuani chinezești sau criptomonede.
