De la începutul invaziei ruse în Ucraina, în februarie 2022, locuitorii din nordul județului Tulcea au ajuns să trăiască într-o permanentă stare de alertă. 52 de atacuri cu drone rusești au avut loc în apropierea graniței cu România, iar în 38 de cazuri fragmente au căzut pe teritoriul țării noastre, în special în zona Deltei Dunării. În alte 10 situații, aparatele Moscovei au pătruns în spațiul aerian românesc.
Sirene și mesaje RO-Alert, aproape în fiecare noapte
În comuna Grindu, locuitorii spun că nu există săptămână fără mesaje de tip RO-Alert. Avertismentele îi prind, de multe ori, în toiul nopții, când bombardamentele de peste Dunăre luminează cerul.
„Se vedea flacără, se înroșea cerul când bombardau. Noaptea se vedea focul...”, povestește Valerica Chirazică, localnică. Soțul ei completează: „Când vin mesaje, ieșim afară, dacă e ceva. Ne băgăm în casă, stăm departe de pereții exteriori. Asta e...”
Viața la granița cu războiul
În Grindu trăiesc aproximativ 1.200 de oameni. Tineri sau bătrâni, s-au obișnuit cu bubuiturile și cu geamurile care zdrăngăne la fiecare explozie. Unii dintre ei spun că prima dată a fost „înfricoșător”, dar acum nu mai au unde să fugă.
„Teamă, dar ce să facem?! Unde să plecăm?! Închidem ușile și stăm acolo...”, spune o localnică.
