De Ziua Copilului, Parcul Alexandru Ioan Cuza din București (IOR) se transformă, luni, 1 iunie, în cel mai mare loc de joacă din țară. 1uniFEST, festivalul organizat de Itsy Bitsy FM, aduce între orele 09:00 și 22:00 spectacole, ateliere, sport și un cinema în aer liber, totul cu intrare liberă.
Evenimentul marchează un deceniu de la lansarea campaniei naționale pentru timp de calitate petrecut între părinți și copii, inițiată de Itsy Bitsy alături de Andreea Marin, Virgil Ianțu și Tily Niculae, psihologi și asociații de părinți. Mesajul transmis ani la rând la radio și TV a rămas același: pentru sănătatea emoțională a celui mic, părintele trebuie să petreacă mai mult timp cu el. Tot din acea campanie a rămas și ziua liberă națională de 1 Iunie, introdusă în 2016.

„Cele mai frumoase amintiri se nasc din timpul petrecut împreună. La 1uniFEST am creat un spațiu în care părinții și copiii se reconectează prin joacă, emoție și experiențe trăite unul lângă celălalt, iar la finalul zilei pleacă acasă cu zâmbete sincere și cu inima mai plină.”
Două scene, spectacole toată ziua
Pe scena principală, Itsy Bitsy Show, supereroii Itsy, Bitsy, SuperZăpă, Spinner, Spark și Dj Dodi susțin spectacolul „SuperEroii Copilăriei” în două reprezentații, de la 11:00 și de la 18:00. Tot aici urcă pe parcursul zilei sute de copii și tineri artiști de la zeci de școli de dans, coruri și academii.

În poienița parcului, Scena Poveștilor are program continuu de teatru, improvizație, teatru de păpuși, muzică și dans. Printre momentele zilei se numără spectacolul de teatru de păpuși „Doru în lumea emoțiilor” (15:30), numărul magicianului Cristian DeNis (18:30) și recitalurile mai multor coruri și trupe de copii.


