România, printre puținele state UE pe minus
România a înregistrat în primul trimestru din 2026 a doua cea mai mare scădere a turiștilor din Uniunea Europeană, potrivit datelor publicate de Eurostat. În timp ce numărul nopților de cazare din UE a crescut, piața locală a mers în sens invers, semnalând o evoluție slabă pentru sectorul turistic.
La nivelul întregii Uniuni, au fost consemnate 471,1 milioane de nopți de cazare în unități turistice, în urcare cu 3,4% față de primul trimestru din 2025. Creșterea a fost vizibilă în toate cele trei luni analizate: ianuarie, februarie și martie, fiecare cu avansuri de peste 3%.
Datele Eurostat arată un declin în România
În acest context, România s-a numărat printre cele nouă state membre care au raportat scăderi. Cu un minus de 6,7%, țara noastră a fost depășită doar de Lituania, care a consemnat cea mai mare reducere, de 12,9%. Luxemburg a completat lista statelor cu recul, cu o scădere de 3,8%.
Pe de altă parte, Irlanda a avut cea mai puternică evoluție din blocul comunitar, cu o creștere de 35,3% a numărului de nopți petrecute în unități de cazare turistică. Au urmat Malta, cu 11,1%, și Danemarca, cu 9,3%.
Pondere redusă a vizitatorilor străini
Eurostat arată și că vizitatorii străini au reprezentat aproximativ 46,6% din totalul înnoptărilor în primele trei luni ale anului 2026, însă diferențele dintre statele membre rămân mari. În Malta, ponderea a fost de 93,3%, în Cipru de 85,6%, iar în Luxemburg de 85,1%.
