Opt români sunt judecați la Tribunalul Penal din Hasselt, Belgia, după ce au fost prinși cu sute de porumbei voiajori furați în 2024 din zeci de crescătorii belgiene. Cinci columbofili belgieni cer despăgubiri totale de 1.864.000 de euro pentru pierderea păsărilor și a urmașilor acestora, potrivit relatărilor Nieuwsblad.
În toamna anului 2024, o bandă organizată de români a vizat sistematic porumbeii de concurs din localități precum Aalter, Brakel, Brasschaat, Grobbendonk, Londerzeel și Sint-Truiden. Hoții urmăreau exclusiv porumbeii de top, căutând câștigătorii competițiilor internaționale pe rețele sociale și pe internet. Printre victime se numără Luc Odeurs din Sint-Truiden, care a pierdut un porumbel câștigător al Marelui Premiu de la Barcelona în 2020. „Pentru autori a fost doar un furt, dar pentru mine a fost distrugerea muncii de o viață”, a declarat Odeurs.

Banda românilor este acuzată de 11 furturi de porumbei
Investigațiile au condus la identificarea unui cetățean român de 46 de ani, stabilit în Vilvoorde, Belgia, care avea în volieră aproximativ 100 de porumbei furați. Ancheta a continuat și în România, la domiciliul părinților săi, unde au fost găsiți alți 71 de porumbei. Porumbeii au fost returnați proprietarilor după ce Federația Regală Belgiană a Columbofililor (KBDB) a organizat recunoașteri și teste ADN, deoarece inelele de identificare fuseseră îndepărtate. Tom Van Gaver din Oosterzele a declarat: „Hoții au venit de mai multe ori să facă recunoașteri, posibil chiar cu o dronă. Am recuperat doar doi dintre cei șapte porumbei furați. Restul au fost revânduți.”

