Doi vânători merg cu puștile prin pădure.
Deodată unul din ei cade jos fără cunoștință.
Celălalt, speriat, apucă mobilul și sună la 112.
Ii răspunde operatorul de la Urgențe.
- Vă ascult.
- Ajutor, sunt in pădure și nu știu ce e cu tovarășul meu de vânătoare. I s-a făcut rău, a căzut și nu mai mișcă!
- Păstrați-vă calmul. Nu mai e nimeni prin apropiere?
- Suntem singuri! Cred că a murit!
- Nu intrați in panică. O să vă indrum eu. In primul rand, trebuie să vă asigurați că e intr-adevar mort. Ați ințeles?
- Bine, răspunde vânătorul.
Operatorul așteaptă la telefon câteva secunde. Se aude o impușcătură și pe urmă vocea vânătorului:
- Gata. Si mai departe ce fac?
***
– De ce pe mașina de poliție scrie “112″?
Răspuns:
– Să stie cum să se bage politiștii in mașină, adică: 1 la volan, 1 in dreapta și 2 in spate.
***
Alinuța sună la 112:
Alinuța:
– Alo! bună ziua.
Femeia :
– Bună ziua.
Alinuța:
- Imi miroase tare a gaz in casă.
Femeia :
- Ai deschis gazul?
Alinuța:
- De dimineață!
Femeia:
– Si ai aprins aragazul??????
Alinuța:
– Acuma mă duc!!
