Sari la conținut
BREAKING
Anunțuri/Comunicate

Pantelimon: Susținem campania „Calea Ferată Fără Gunoaie”

Pantelimon: Susținem campania „Calea Ferată Fără Gunoaie”
1 min citire15.183 vizualizări

Primăria orașului Pantelimon susține campania națională „Calea Ferată Fără Gunoaie”, inițiată de Compania Națională de Căi Ferate CFR S.A. și sprijinită de Instituția Prefectului Județului Ilfov.

Problema deșeurilor aruncate în zonele feroviare nu este una izolată. Multe localități din județul Ilfov, inclusiv orașul Pantelimon, se confruntă cu această situație, care afectează atât mediul, cât și siguranța și imaginea comunității.

Este important de știut că aruncarea sau abandonarea deșeurilor pe domeniul public este sancționată prin lege.

Amenzile pot ajunge la sume semnificative:

- între 5.000 și 15.000 lei pentru persoane fizice, în funcție de gravitate;

- în unele cazuri, sancțiunile pot depăși 30.000 – 45.000 lei;

- pentru situații grave sau în cazul firmelor, amenzile pot ajunge chiar la zeci de mii de lei.

Dincolo de sancțiuni, este vorba despre responsabilitate și respect față de orașul în care trăim.

Haideți să facem diferența: păstrăm curățenia, avem grijă și dăm mai departe un exemplu.

Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.