Rezultatele controalelor efectuate de ITM Dâmbovița în luna martie

Data:

În decursul lunii martie, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Dâmbovița a desfășurat o serie de acțiuni de control în conformitate cu Campaniile Naționale inițiate de Inspecția Muncii.

Prima campanie, începută la finalul lunii februarie, s-a concentrat pe respectarea legislației referitoare la contractele individuale de muncă în cadrul activităților de protecție și gardă, conform codului CAEN 8010. Inspectorii ITM Dâmbovița au verificat 19 angajatori și au inspectat 34 de obiective de pază, sancționând două nereguli, inclusiv o amendă în valoare de 3 mii de lei pentru încălcarea prevederilor referitoare la munca de noapte.

În perioada 5-9 martie 2024, a avut loc verificarea respectării prevederilor legale în ceea ce privește relațiile de muncă și siguranța și sănătatea în muncă în domeniul “Demontarea (dezasamblarea) mașinilor și echipamentelor scoase din uz pentru recuperarea materialelor”, conform codului CAEN 3831. Prin cele 28 de controale efectuate, au fost aplicate 25 de sancțiuni, inclusiv două amenzi în valoare de 7 mii de lei. Principalele deficiențe constatate au inclus neglijarea supravegherii stării de sănătate a lucrătorilor, absența programului de instruire și a evidenței timpului de lucru, precum și lipsa sporului de repaus săptămânal.

O a treia campanie a fost dedicată respectării cerințelor minime în materie de securitate și sănătate în muncă pentru lucrătorii din domeniul “Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice și masticurilor”, conform codului CAEN 2030. În cadrul acestei acțiuni, au fost verificate fișele cu date de securitate pentru agenții chimici periculoși, asigurarea echipamentului de protecție adecvat pentru lucrătorii expuși și remedierea neconformităților identificate.

Inspectorii de muncă din cadrul compartimentului Securitate și Sănătate în Muncă au inspectat 7 angajatori, impunând 16 măsuri corective pentru deficiențele constatate, inclusiv verificarea periodică a echipamentelor de muncă și evaluarea riscurilor asociate substanțelor chimice.

ITM Dâmbovița își va continua eforturile de control și în lunile următoare, având ca obiectiv asigurarea respectării legislației muncii în toate sectoarele economiei naționale.

Share articol:

De același autor:

Disclaimer

„Grupul de Presa Semnal nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Aceste fonduri sunt de fapt ajutoare de stat mascate, cu ajutorul cărora Guvernul "cumpără" presa. Consider ca astfel de "ajutoare" distorsionează piața de media fiind o practică inacceptabila într-o societate democratică. In plus, reafirm faptul că Grupul de Presa Semnal nu are contracte cu partidele politice în afara campaniilor electorale. Campanie care, bineînțeles, va fi marcată corespunzător."
Alin Radu, Director general Grupul de Presa Semnal

Citește și:
SEMNAL

Protest în Senat: Angajații revoltați față de decizia lui Ilie Bolojan

Un protest fără precedent a avut loc în Senatul...

Senatul României face concedieri: 156 de angajați vor fi disponibilizați

Senatul României a decis reducerea numărului de posturi cu...

A murit Teoharie Coca-Cozma, comentatorul legendar al finalei Cupei Campionilor Europeni din 1986

Teoharie Coca-Cozma, vocea memorabilă a radioului și televiziunii române,...

Cornel Oțelea, legenda handbalului românesc, a încetat din viață

Cornel Oțelea, considerat cel mai titrat handbalist din istoria...