Astăzi, 11 ianuarie, doar un număr redus de susținători ai lui Călin Georgescu și ai partidului AUR s-au strâns în Piața Victoriei. La orele prânzului, aproximativ 20 de persoane fluturau steaguri, iar atmosfera a fost mai degrabă relaxată. Unii participanți au venit însoțiți de copii, iar activitățile principale au fost filmările și fotografiile făcute între ei.
Pe de altă parte, AUR anunță un protest masiv în Capitală, programat pentru duminică, în cadrul așa-numitului „miting pentru democrație”. Organizatorii se așteaptă la peste 30.000 de participanți, conform unui comunicat oficial emis sâmbătă.
Protestul, aprobat de autorități, va începe la ora 14:00, în Piața Universității, și va include un marș prin puncte centrale ale orașului. Traseul va cuprinde Piața Victoriei, Pasajul Basarab, Palatul Cotroceni, Piața Operei și Calea Victoriei. Organizatorii speră ca evenimentul să fie un semnal puternic în sprijinul valorilor democratice.