Prognoza pentru două săptămâni. După o scurtă perioadă răcoroasă, revine canicula

Data:

Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni arată o revenire a caniculei în majoritatea regiunilor din țară, după o scurtă perioadă mai răcoroasă. Iată detaliile pentru fiecare regiune:

Banat

  • Primele zile: Temperaturile maxime scad la 28°C și minimele la 13°C.
  • Până pe 13 august: Creștere treptată, maximele ajung la 37-38°C, minimele la 19°C.
  • După 13 august: Ușoară scădere, maximele la 35°C, minimele la 17°C.
  • Instabilitate atmosferică: Posibile averse și descărcări electrice pe 6 august și după 15 august.

Crișana

  • Primele zile: Maximele scad la 25°C și minimele la 13°C.
  • Până pe 13 august: Creștere treptată, maximele ajung la 37°C, minimele la 18°C.
  • După 13 august: Ușoară scădere, maximele la 33-34°C, minimele la 16°C.
  • Instabilitate atmosferică: Posibile averse și descărcări electrice pe 6 august și după 15 august.

Transilvania

  • Primele zile: Maximele scad la 23°C și minimele la 11-12°C.
  • Până pe 13 august: Creștere treptată, maximele ajung la 34°C, minimele la 15°C.
  • După 13 august: Ușoară scădere, maximele la 32°C, minimele la 14°C.
  • Instabilitate atmosferică: Posibile averse și descărcări electrice pe 5, 6, 7 august și după 15 august.

Maramureș

  • Primele zile: Maximele scad la 23°C și minimele la 12°C.
  • Până pe 13 august: Creștere treptată, maximele ajung la 34°C, minimele la 16-17°C.
  • După 13 august: Ușoară scădere, maximele la 32°C, minimele la 15°C.
  • Instabilitate atmosferică: Posibile averse și descărcări electrice pe 6 august și după 15 august.

Moldova

  • Primele zile: Maximele scad la 23°C și minimele la 15°C.
  • Ulterior: Creștere treptată, maximele ajung la 33-34°C, minimele la 16-18°C.
  • Instabilitate atmosferică: Probabilitate ridicată pe 5, 6, 7 august și după 16 august.

Dobrogea

  • Primele zile: Maximele scad la 26°C și minimele la 17°C.
  • Ulterior: Creștere treptată, maximele ajung la 32-33°C, minimele la 19-21°C.
  • Instabilitate atmosferică: Probabilitate ridicată în primele trei zile și spre sfârșitul intervalului.

Muntenia

  • Primele zile: Maximele scad la 27°C și minimele la 15-16°C.
  • Ulterior: Creștere treptată, maximele ajung la 35-36°C, minimele la 18-19°C.
  • Instabilitate atmosferică: Probabilitate ridicată în primele trei zile și spre sfârșitul intervalului.

Oltenia

  • Primele zile: Maximele scad la 27°C și minimele la 15-16°C.
  • Ulterior: Creștere treptată, maximele ajung la 35-36°C, minimele la 18-19°C.
  • Instabilitate atmosferică: Probabilitate ridicată în primele trei zile și spre sfârșitul intervalului.

La munte

  • Primele zile: Maximele scad la 15-16°C și minimele la 8-9°C.
  • Ulterior: Creștere treptată, maximele ajung la 22-23°C, minimele la 12-13°C.
  • Instabilitate atmosferică: Probabilitate ridicată în primele trei zile și după 14 august.

În concluzie, după o perioadă mai răcoroasă, temperaturile vor crește semnificativ în majoritatea regiunilor, atingând valori caniculare în unele zone, iar manifestările de instabilitate atmosferică vor fi sporadice, cu probabilitate crescută în anumite intervale.

Dana Mateescu
Dana Mateescuhttps://revistatreispe.wordpress.com
Dana Fodor Mateescu este absolventă a Colegiului de Jurnalism, precum şi a Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării din cadrul Universităţii din Bucureşti. A lucrat ca reporter de teren la Radio Uniplus, apoi la Radio 21. A urmat o perioadă bogată de colaborări la cotidienele centrale, ca reporter special – Național, Cronica Română, Adevărul, Dimineața, Gazeta de Sud, Libertatea, 7 Plus, Puterea, dar a scris și pentru revistele Academia Cațavencu, Plai cu Boi, Aspirina săracului, Singurul Atu, Claudia, Povești adevărate, Femeia, Lumea credinței, ș.a.. A debutat cu poezie în anul 2000, în Ziua literară, la cenaclul „Euridice”. A publicat mai multe volume de proză: - „Fetiţele din Cimitirul Roşu” - editura Mateescu; - „Povestiri din Bucureşti” - editura Cartea Românească; - „Tembelă până la moarte” - editura Cartea Românească; - „În pielea goală pe acoperișul fierbinte” - editura ROCART. Volume de poezie: - „Regele cu coroană de hârtie”; - „Poate că melcii au fost odată îngeri”. Cărți pentru copii: - „Inimioară de căţel”- editura Mateescu; - „Aventurile lui Bâz-Bâz cel isteţ” - editura Mateescu.

Share articol:

Citiți și:

Disclaimer

„Grupul de Presa Semnal nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Aceste fonduri sunt de fapt ajutoare de stat mascate, cu ajutorul cărora Guvernul "cumpără" presa. Consider ca astfel de "ajutoare" distorsionează piața de media fiind o practică inacceptabila într-o societate democratică. In plus, reafirm faptul că Grupul de Presa Semnal nu are contracte cu partidele politice în afara campaniilor electorale. Campanie care, bineînțeles, va fi marcată corespunzător."
Alin Radu, Director general Grupul de Presa Semnal

Citește și:
SEMNAL

Accident grav pe DN1: Două persoane au murit, alte trei au fost rănite

Un accident grav a avut loc astăzi pe DN1,...

Simulările pentru Evaluarea Națională 2025 încep pe 18 martie

Elevii de clasa a VIII-a vor susține simulările pentru...

Teroare la marginea Galațiului: Șacalii pun stăpânire pe un cartier întreg

Locuitorii unui cartier din Galați trăiesc cu frica în...