Premierul Ilie Bolojan are programată miercuri o întâlnire cu reprezentanții agenției internaționale de rating Fitch, în contextul unei evaluări importante pe care aceasta o va realiza în luna august cu privire la stabilitatea financiară a României. La discuții participă și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.
Întâlnirea are loc într-un moment în care Guvernul pregătește măsuri pentru reducerea deficitului bugetar. Printre soluțiile discutate se numără îmbunătățirea colectării TVA, posibile modificări legislative – inclusiv în ceea ce privește legea insolvenței – și alte ajustări fiscale.
Premierul a declarat marți că se analizează nivelul actual al încasărilor bugetare și se pregătește un set de măsuri pentru eficientizarea acestora. „Am avut o întâlnire cu ministrul de Finanțe și echipa de conducere a Ministerului, abordând o analiză a încasărilor la bugetul de stat și un pachet de măsuri pentru a le îmbunătăți, inclusiv modificări legislative”, a afirmat Ilie Bolojan.
