Peste un sfert din unitățile de învățământ preuniversitar din județul Olt nu dispun de pază sau sisteme de securitate

Data:

Peste un sfert dintre unitățile de învățământ preuniversitar din județul Olt nu beneficiază de pază sau sisteme de securitate. În anul școlar anterior, au fost raportate 79 de infracțiuni în incinta sau în apropierea școlilor, a declarat marți, în cadrul unei conferințe de presă, șeful Inspectoratului de Poliție Județean Olt, Ionuț Ilinca.

Majoritatea infracțiunilor comise în unitățile de învățământ sau în vecinătatea acestora au fost de tipul lovirii sau altor acte de violență, precum și vătămări corporale din culpă, în urma unor conflicte spontane, a explicat Ilinca, citat de Agerpres. De asemenea, acesta a subliniat că aproximativ 90% dintre aceste infracțiuni s-au petrecut în interiorul școlilor.

Înaintea începerii noului an școlar, polițiștii din Olt au desfășurat acțiuni de verificare a securității unităților de învățământ preuniversitar. În urma controalelor, a fost identificată o infracțiune și s-au aplicat cinci sancțiuni contravenționale, totalizând 1.800 de lei. Din totalul unităților inspectate, 75% au sisteme de securitate, pază umană și sisteme de alarmă anti-efracție, iar 25% nu dispun de astfel de măsuri de protecție.

Șeful IPJ Olt a adăugat că fiecare școală are desemnat un polițist responsabil, ale cărui date de contact vor fi afișate la loc vizibil în incinta unității de învățământ.

Share articol:

De același autor:

Disclaimer

„Grupul de Presa Semnal nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Aceste fonduri sunt de fapt ajutoare de stat mascate, cu ajutorul cărora Guvernul "cumpără" presa. Consider ca astfel de "ajutoare" distorsionează piața de media fiind o practică inacceptabila într-o societate democratică. In plus, reafirm faptul că Grupul de Presa Semnal nu are contracte cu partidele politice în afara campaniilor electorale. Campanie care, bineînțeles, va fi marcată corespunzător."
Alin Radu, Director general Grupul de Presa Semnal

Citește și:
SEMNAL