O femeie româncă, în vârstă de aproape 64 de ani, a murit duminică pe plaja Tre Palme din Follonica, Italia. Ea se afla la mare împreună cu soțul său, atunci când a intrat în apă pentru o baie și i s-a făcut rău.
Potrivit presei italiene, femeia s-a prăbușit în mare și a fost observată de câțiva turiști, care au scos-o imediat la mal. Printre martori se afla și un medic, care a început manevrele de resuscitare, folosind inclusiv defibrilatorul instalat pe plajă.
La fața locului au sosit rapid echipaje de salvare și un elicopter medical. Medicii au încercat minute în șir să o readucă la viață, însă toate eforturile au fost zadarnice, decesul fiind declarat pe plajă.
