Ionuț Denis Pîrvu, adjunctul inspectorului șef al IPJ Dâmbovița, a fost trimis în judecată pentru abuz în serviciu și fals intelectual, fiind, de asemenea, acuzat de favorizarea făptuitorului. În același dosar, a fost trimis în judecată și N.I., o persoană fără o calitate specială, pentru complicitate la abuz în serviciu.
În perioada iulie – august 2023, Pîrvu, în calitate de adjunct al IPJ Dâmbovița, ar fi avut cunoștință despre faptul că N.I., cercetat într-un dosar penal, se sustrăgea executării unui Mandat European de Arestare. Cu toate acestea, Pîrvu nu ar fi furnizat autorităților competente numărul de telefon al acestuia, deși comunica regulat cu el prin aplicație, îngreunând astfel activitățile de urmărire și localizare a persoanei date în urmărire internațională.
Mai mult, Pîrvu ar fi dat indicații lui N.I. să evite să vorbească la telefon cu o anumită persoană, avertizându-l că terminalele mobile ale acelei persoane ar putea fi interceptate, ceea ce ar fi dus la localizarea și arestarea lui N.I. pentru extrădare.
Ulterior, în cadrul unui raport întocmit la IPJ Dâmbovița, Pîrvu ar fi menționat în mod nereal că N.I. l-ar fi contactat, iar în corespondența cu Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești, ar fi afirmat că, în urma verificărilor, N.I., care era dat în urmărire internațională, nu a fost găsit, deși în realitate, Pîrvu deținea informații despre acesta și continua să corespondeze cu el.
Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Dâmbovița, iar instanța a propus menținerea măsurii preventive a controlului judiciar.