Sari la conținut
BREAKING
Nicușor Dan: drona din Portul Constanța, parte dintr-o operațiune militară ucraineană. Toate cele patru drone s-au autodetonatUcraina pare să-și asume drona din Portul Constanța: a pierdut controlul sub bruiajul rusescDominic Fritz, după nominalizarea lui Eugen Tomac: USR vrea un guvern cu miniștrii săi și exclude orice formulă cu PSDNicușor Dan îl desemnează premier pe Eugen Tomac: „Singura soluție e un prim-ministru independent”Percheziții la Pomohaci, suspect de relații sexuale cu minoriPorumbei mor în bălțile cu reziduuri petroliereDrona de la Galați, identificată ca Geran-2 ruseascăNicușor Dan, după CSAT: consulul rus de la Constanța, declarat persona non grata. Consulatul se închideNicușor Dan: drona din Portul Constanța, parte dintr-o operațiune militară ucraineană. Toate cele patru drone s-au autodetonatUcraina pare să-și asume drona din Portul Constanța: a pierdut controlul sub bruiajul rusescDominic Fritz, după nominalizarea lui Eugen Tomac: USR vrea un guvern cu miniștrii săi și exclude orice formulă cu PSDNicușor Dan îl desemnează premier pe Eugen Tomac: „Singura soluție e un prim-ministru independent”Percheziții la Pomohaci, suspect de relații sexuale cu minoriPorumbei mor în bălțile cu reziduuri petroliereDrona de la Galați, identificată ca Geran-2 ruseascăNicușor Dan, după CSAT: consulul rus de la Constanța, declarat persona non grata. Consulatul se închide
Sănătate

Explozie la Botoșani, într-o locuință. Două fetițe de trei și opt ani sunt în stare gravă la spital

ambulanta
1 min citire1 vizualizări

Două fetiţe din judeţul Botoşani, una în vârstă de trei ani şi cealaltă de opt ani, au ajuns, duminică, în stare gravă la Spitalul Judeţean Botoşani după ce au fost rănite în urma unei explozii produse în locuinţa lor. Incidentul s-a produs în lipsa adulților în cameră, iar explozia nu a fost urmată de incendiu. Acest aspect ridică întrebări cu privire la sursa deflagrației, cum ar fi o scurgere de gaz, un dispozitiv electric defect sau altă cauză.

Medicul şef UPU-SMURD al Spitalului Judeţean de Urgenţă Botoşani, Ramona Guraliuc, a declarat că cele două victime sunt intubate şi ventilante mecanic după producerea unei explozii.

Cele două fetițe au suferit arsuri severe care acoperă 30% din suprafața corpului, afectând căile aeriene, toracele superior și membrele superioare. Faptul că sunt intubate și ventilate mecanic indică gravitatea leziunilor și necesitatea unei îngrijiri medicale specializate.

Autoritățile și echipele medicale evaluează posibilitatea de a le transfera către centre specializate din Iași sau București. Aceste unități ar putea oferi tratamente mai avansate pentru arși, precum și monitorizare intensivă.

Autoritățile lucrează pentru a determina cauza exactă a exploziei. Este esențial să se stabilească dacă a fost vorba de o defecțiune tehnică, de un accident sau de o posibilă neglijență.

    Acest caz atrage atenția asupra importanței măsurilor de siguranță în locuințe, mai ales în prezența copiilor, și necesitatea verificării periodice a instalațiilor de gaz și electrice.

    Comentarii

    Intră în cont pentru a comenta

    Autentifică-te
    Se încarcă comentariile...
    Newsletter

    Semnal — Briefingul de dimineață

    Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.