Concedieri colective anunțate în județul Olt în sectorul confecțiilor textile

Data:

Un angajator din județul Olt a anunțat concedieri colective, afectând 26 de angajați din sectorul confecțiilor textile, toți aparținând unei firme din Slatina. Primele 12 persoane au fost deja concediate în cursul lunii decembrie, iar alte 14 urmează să fie disponibilizate în luna ianuarie 2025. Acesta este primul caz de concedieri colective anunțat în județ în 2024, după ce anul trecut mai mulți angajatori au anunțat inițial disponibilizări pentru peste 700 de persoane, dar în final doar jumătate dintre acestea au fost afectate.

Persoanele disponibilizate vor beneficia de indemnizație de șomaj pentru o perioadă cuprinsă între 6 și 12 luni, în funcție de vechimea în muncă și de îndeplinirea condițiilor legale. Cuantumul minim al indemnizației este de 660 de lei, reprezentând valoarea indicatorului social de referință (ISR), dar poate crește în funcție de media veniturilor obținute în ultimele 12 luni și de stagiul de cotizare.

Pentru un stagiu de cotizare de cel puțin un an, indemnizația se acordă timp de 6 luni, pentru cel puțin 5 ani se acordă timp de 9 luni, iar pentru peste 10 ani, perioada crește la 12 luni. La valoarea ISR se adaugă un procent din media veniturilor înregistrate, astfel: 3% pentru minimum 3 ani de cotizare, 5% pentru cel puțin 5 ani, 7% pentru cel puțin 10 ani și 10% pentru peste 20 de ani.

Conform datelor AJOFM Olt, rata șomajului în județ a fost de 6,09% în noiembrie 2024, cu aproape 8.000 de șomeri în evidență, dintre care doar 1.112 primeau indemnizație de șomaj.

Share articol:

Citiți și:

Disclaimer

„Grupul de Presa Semnal nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Aceste fonduri sunt de fapt ajutoare de stat mascate, cu ajutorul cărora Guvernul "cumpără" presa. Consider ca astfel de "ajutoare" distorsionează piața de media fiind o practică inacceptabila într-o societate democratică. In plus, reafirm faptul că Grupul de Presa Semnal nu are contracte cu partidele politice în afara campaniilor electorale. Campanie care, bineînțeles, va fi marcată corespunzător."
Alin Radu, Director general Grupul de Presa Semnal

Citește și:
SEMNAL

Accident grav pe DN1: Două persoane au murit, alte trei au fost rănite

Un accident grav a avut loc astăzi pe DN1,...

Simulările pentru Evaluarea Națională 2025 încep pe 18 martie

Elevii de clasa a VIII-a vor susține simulările pentru...

Teroare la marginea Galațiului: Șacalii pun stăpânire pe un cartier întreg

Locuitorii unui cartier din Galați trăiesc cu frica în...