Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA) a reacționat prompt la investigația jurnalistică realizată de Snoop, care a dezvăluit acuzații grave împotriva profesorului Alfred Bulai. Conform investigației, Bulai ar fi abuzat mai multe studente pe parcursul a mai multor ani. În urma acestor acuzații, SNSPA a decis suspendarea lui Bulai atât din funcția de cadru didactic, cât și din poziția de director al Departamentului de Sociologie.
SNSPA a subliniat în comunicatul său de presă că va examina cu atenție acest caz și va lua toate măsurile necesare pentru a asigura o soluționare corectă și transparentă. Instituția a reafirmat angajamentul său de a proteja demnitatea și integritatea studenților, considerând inacceptabile orice acțiuni care le-ar putea încălca drepturile.
„Vom analiza cu atenție acest caz și vom lua toate măsurile necesare pentru a asigura o rezolvare corectă și transparentă. Este esențial ca toți studenții să se simtă respectați și protejați în timpul studiilor la SNSPA. Considerăm inacceptabile acțiunile care pot încălca demnitatea și integritatea studenților noștri”, a declarat SNSPA în comunicatul oficial.