Primăria Capitalei, prin Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București (ALPAB), desfășoară campania anuală de curățenie de primăvară în parcurile și aliniamentele stradale pe care le administrează. Lucrările se desfășoară în perioada martie-aprilie 2025 și includ îngrijirea vegetației, salubrizarea aleilor, reparații și întreținerea luciului de apă.
Parcurile Floreasca și Bordei sunt primele vizate, urmate de Parcul Regele Mihai I, Cișmigiu, Tineretului și Carol I, până la finalul lunii aprilie. Pe aliniamentele stradale, se vor efectua lucrări pentru îmbunătățirea vizibilității semnelor de circulație și a semafoarelor.
În paralel, Compania Municipală Eco Igienizare București a început prima etapă a campaniei de deratizare, vizând rețele edilitare, instituții publice, locuințe colective, piețe și spații verzi.
Lucrările vor fi adaptate condițiilor meteorologice, iar bucureștenii pot face sesizări non-stop la 0745.041.898 sau pe email la [email protected].