Un cetățean a căzut victimă unei tâlhării sub amenințarea unui pistol de paintball

Data:

Poliția din Ilfov au reușit să identifice doi indivizi implicați în jefuirea unui bărbat, petrecută la data de 7 noiembrie, sub amenințarea unui pistol de paintball. Cei doi suspecți au fost arestați pentru o perioadă de 30 de zile. Ulterior, unul dintre ei a fost reținut și în legătură cu un alt dosar. Victima a suferit pierderi financiare, a fost privată de acte și mașină, evenimentul având loc în periferia localității Chiajna, conform informațiilor furnizate de news.ro.

În privința infracțiunilor de tâlhărie calificată și distrugere, presupus săvârșite în zona industrială din Chiajna, lângă DNCB și Autostrada A1, raportate în data de 7 noiembrie a.c., în jurul orei 15:52, dorim să menționăm că, în urma investigațiilor și acțiunilor operative, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ilfov au identificat și capturat doi bărbați în vârstă de 39 și, respectiv, 24 de ani, bănuiți de implicarea în faptele semnalate, conform comunicatului IPJ Ilfov transmis miercuri.

Conform sursei citate, în urma probelor administrate la data de 12 decembrie, polițiștii de investigații criminale au dispus reținerea pentru 24 de ore a bărbatului în vârstă de 24 de ani, în timp ce bărbatul de 39 de ani se află în arest preventiv într-un alt dosar.

“În cursul zilei de astăzi, cei doi bărbați au fost aduși în fața procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Buftea, care a sesizat judecătorul de drepturi și libertăți. În această cauză, s-a dispus măsura arestării preventive pentru 30 de zile”, au informat polițiștii.

La data de 7 noiembrie, un bărbat a raportat la Poliția Ilfov că a fost jefuit sub amenințarea unui pistol de către două persoane pe care le transportase în autoturism. Acestea i-au sustras bani, acte și mașina, aplicându-i și o agresiune fizică. Mașina a fost descoperită abandonată, cu semne de incendiu în interior, pe o stradă din București.

În urma primelor verificări, s-a constatat că arma utilizată în amenințare era un pistol de paintball.

Share articol:

De același autor:

Disclaimer

„Grupul de Presa Semnal nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Aceste fonduri sunt de fapt ajutoare de stat mascate, cu ajutorul cărora Guvernul "cumpără" presa. Consider ca astfel de "ajutoare" distorsionează piața de media fiind o practică inacceptabila într-o societate democratică. In plus, reafirm faptul că Grupul de Presa Semnal nu are contracte cu partidele politice în afara campaniilor electorale. Campanie care, bineînțeles, va fi marcată corespunzător."
Alin Radu, Director general Grupul de Presa Semnal

Citește și:
SEMNAL

Sociolog: Campaniile electorale din România sunt războaie hibride bine finanțate

Campaniile electorale din România au devenit adevărate războaie hibride,...

Bărbat accidentat mortal în Alba. Șoferul a fugit de la locul accidentului

Un bărbat de 54 de ani, care mergea pe...

Accident grav în București: Mașină răsturnată după un impact cu autospeciala poliției

Un accident spectaculos a avut loc noaptea trecută în...

Profesor din Buzău, acuzat de propagandă legionară și politică în școală

Un profesor de religie de la Colegiul Național „Bogdan...