Un bărbat de 57 de ani din județul Timiș a ajuns în stare critică la spital, după ce a fost infectat cu virusul West Nile, transmis prin înțepătura unui țânțar.
Pacientul s-a prezentat inițial la Unitatea de Primiri Urgențe din Lugoj, acuzând febră. Pentru că nu călătorise recent în zone exotice, medicii nu au suspectat o infecție gravă și i-au prescris tratament cu antibiotice, trimițându-l acasă.
Starea sa s-a înrăutățit rapid, iar în ziua următoare a fost readus la spital. De această dată, cadrele medicale au solicitat transferul de urgență la Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara. La internare, bărbatul era deja confuz și slab responsiv, iar în câteva ore a intrat în comă. În prezent, el se află intubat pe secția de terapie intensivă.
„Confirmarea infecției cu virusul West Nile a venit în urma analizelor de sânge”, a precizat dr. Mădălina Bălan de la Spitalul de Boli Infecțioase Timișoara.
Potrivit medicilor, virusul este transmis de țânțari, în special de țânțarul tigru, iar păsările migratoare sunt principalele rezervoare ale bolii. Specialiștii avertizează că infecția nu mai este una rară și că oricine se poate infecta în România.
„Nu mai este o infecție exotică. Virusul circulă și la noi, iar riscul există pentru toți”, a adăugat dr. Bălan.
În prezent, nu există un tratament specific pentru infecția cu West Nile. Îngrijirile medicale vizează susținerea funcțiilor vitale, administrarea de imunoglobulină, corticosteroizi, antivirale și corectarea dezechilibrelor hidroelectrolitice.