Fostul președinte american Donald Trump a declarat că i s-a spus că atacul cu rachete asupra orașului ucrainean Sumî, comis duminică de forțele ruse, ar fi fost „o greșeală”. Atacul, soldat cu cel puțin 34 de morți și peste 100 de răniți, a avut loc în Duminica Floriilor și a fost cel mai grav atac asupra civililor din Ucraina în acest an, potrivit BBC.
„Cred că a fost groaznic. Și mi s-a spus că au făcut o greșeală. Dar cred că este un lucru oribil”, a spus Trump, fără a preciza cine i-ar fi transmis această informație. Întrebat de jurnaliști ce a vrut să spună exact prin „greșeală”, fostul lider american a răspuns: „Au făcut o greșeală. Cred că a fost – uite, o să-i întrebi”.
Trump a reiterat și poziția sa potrivit căreia, dacă s-ar fi aflat la conducerea SUA, războiul nu ar fi izbucnit: „Cred că întregul război este un lucru oribil. Este un abuz de putere. Această țară nu ar fi permis niciodată să înceapă acel război dacă aș fi fost președinte. Războiul acela este o rușine”, a declarat el.
Comentariile vin în contextul în care forțele ruse din regiunile de graniță par să se pregătească pentru o nouă ofensivă majoră. Până în prezent, Moscova nu a oferit un comentariu oficial privind atacul de la Sumî.
Zelenski îl invită pe Trump în Ucraina
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski l-a invitat pe Donald Trump să viziteze Ucraina și să vadă direct consecințele invaziei ruse. Într-un interviu acordat CBS înainte de atacul de la Sumî, Zelenski a spus: „Vă rog, înainte de orice fel de decizii sau negocieri, veniți să vedeți oamenii, civilii, luptătorii, spitalele, bisericile, copiii distruși sau morți”.
Reacții internaționale
Atacul a fost condamnat de mai mulți lideri occidentali. Președintele francez Emmanuel Macron a vorbit despre „o desconsiderare flagrantă a vieților omenești” din partea Rusiei, cerând măsuri ferme pentru impunerea unei încetări a focului.
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a descris atacul drept „barbar” și a subliniat că Rusia „continuă să încalce flagrant dreptul internațional”.
Premierul britanic Sir Keir Starmer s-a declarat „îngrozit” de atacurile rusești asupra civililor din Sumî, iar ONU, prin purtătorul de cuvânt al secretarului general António Guterres, a transmis că este „profund alarmat” și a cerut încetarea imediată a atacurilor asupra civililor.
Cel mai grav atac din 2025 până acum
Dublul atac cu rachete asupra Sumî, comis pe 13 aprilie, este cel mai sângeros incident împotriva civililor în Ucraina de la începutul anului. Pe 4 aprilie, un alt atac rusesc a ucis 20 de persoane și a rănit 61 în Krivoi Rog. Potrivit autorităților ucrainene, în atacul de la Sumî au fost folosite rachete balistice Iskander-M, lansate din regiunile rusești Voronej și Kursk.