Cinci tineri, cu varste cuprinse între 18 si 29 de ani, au fost prinsi de politistii slobozeni cu mai multe telefoane mobile contrafacute pe care intentionau sa le comercializeze pe raza municipiului.
Patru dintre acestia, domiciliati în judetul Galati, au fost depistati în trafic, în timp ce se deplasau cu un autoturism pe raza municipiului Slobozia. Cu ocazia controlului autoturismului, politistii au depistat în habitaclul acestuia, sub bancheta din spate 4 telefoane mobile contrafacute.
Întrebati cu privire la provenienta bunurilor, persoanele depistate au declarat ca le-au cumparat din municipiul Bucuresti cu suma de 100 lei si încercau sa le vanda cu suma de 600 lei.
Cu aceeasi ocazie, pe bulevardul Chimiei din municipiu, a fost identificat în flagrant un tanar, care oferea spre vanzare cu suma de 200 lei un telefon mobil.
Întrucat telefoanele nu prezentau caracteristicile produsului original si cei în cauza nu detineau documente justificative, au fost ridicate în vederea continuarii verificarilor. Pe numele suspectilor au fost întocmite dosare penale.