Aproape 80 la sută din medicii de familie din judeţ şi-au exprimat opţiunea de a încheia în continuare contracte cu Casa de Asigurări de Sănătate Giurgiu pentru acordarea asistenţei medicale.
„Medicii de familie au încercat prin presiune să obţină mai mulţi bani pentru activitatea desfăşurată în relaţia cu Casa de Asigurări de Sănătate şi chiar dacă înţeleg până la un anumit punct faptul că vor să obţină mai mulţi bani, nu mi se pare normal ca din această cauză să sufere pacienţii. Cu toate acestea am informaţii că până la această dată aproximativ 80 la sută din medicii de familie din judeţ şi-au exprimat opţiunea de a încheia şi de a rămâne în continuare în relaţie cu CAS Giurgiu“, a declarat vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, directorul Casei de Asigurări de Sănătate Giurgiu, Florentina Popescu.
Ea spune că au mai rămas aproximativ 20 la sută dintre medicii de familie din judeţ care poate nu sunt pe deplin lămuriţi şi nu eliberează reţete gratuite sau compensate sau trimiteri către medicii specialişti.
În judeţul Giurgiu sunt 111 medici de familie iar procesul de contractare cu CAS se poate face până la finalul lunii iunie.
Giurgiu – Aproximativ 80 la sută din medicii de familie din judeţ vor încheia contracte cu CAS
Data:
Disclaimer
„Grupul de Presa Semnal nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Aceste fonduri sunt de fapt ajutoare de stat mascate, cu ajutorul cărora Guvernul "cumpără" presa. Consider ca astfel de "ajutoare" distorsionează piața de media fiind o practică inacceptabila într-o societate democratică. In plus, reafirm faptul că Grupul de Presa Semnal nu are contracte cu partidele politice în afara campaniilor electorale. Campanie care, bineînțeles, va fi marcată corespunzător." Alin Radu, Director general Grupul de Presa Semnal