George Simion, declarații controversate înainte de turul doi al alegerilor prezidențiale: acuze, jigniri și suspiciuni privind frauda electorală

Data:

Candidatul la alegerile prezidențiale, George Simion, a publicat recent un mesaj amplu pe blogul personal, în care lansează o serie de acuzații și atacuri la adresa presei, a unor personalități publice și a susținătorilor contracandidatului său, Nicușor Dan. Declarațiile vin în contextul apropierii turului al doilea al alegerilor, programat pentru 18 mai.

În postare, Simion afirmă că, în cazul în care va câștiga, va deveni „președintele tuturor”, dar adaugă, referindu-se la cei care nu îl susțin: Ce mă fac cu voi? Individual, nu în grup. Păreți bezmetici și iraționali”.

Totodată, liderul AUR face referiri ironice și jignitoare la adresa actorului Victor Rebengiuc și a filozofului Mihai Șora, folosind termeni precum „regurgitează” și sugerând că Șora ar fi fost „înviat” pentru a face campanie împotriva sa.

Simion aduce acuzații și unor instituții de presă precum HotNews și G4Media, pe care le acuză că ar distorsiona realitatea. Aceste comentarii au fost postate la scurt timp după ce HotNews a publicat dovezi potrivit cărora Simion ar fi făcut afirmații false despre o acțiune de campanie desfășurată la Londra.

În același mesaj, George Simion susține că o eventuală mobilizare civică masivă la vot ar putea fi semnul unei fraude electorale: „Fără un total de 11 milioane de voturi (din care peste un milion aduse prin fraudă) ați pierdut”, afirmă candidatul, sugerând că înfrângerea sa ar putea fi pusă pe seama unei presupuse fraude.

Declarațiile vin în contextul unei campanii electorale tensionate, cu mobilizări importante din partea societății civile și susținători ai ambilor candidați. Până la această oră, George Simion nu a prezentat dovezi concrete care să susțină acuzațiile de fraudă.

Share articol:

Citiți și:

Disclaimer

„Grupul de Presa Semnal nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Aceste fonduri sunt de fapt ajutoare de stat mascate, cu ajutorul cărora Guvernul "cumpără" presa. Consider ca astfel de "ajutoare" distorsionează piața de media fiind o practică inacceptabila într-o societate democratică. In plus, reafirm faptul că Grupul de Presa Semnal nu are contracte cu partidele politice în afara campaniilor electorale. Campanie care, bineînțeles, va fi marcată corespunzător."
Alin Radu, Director general Grupul de Presa Semnal

Citește și:
Național/Internațional

Ilie Bolojan, apel ferm în criza bugetară: „Nu mai putem continua așa”

Ilie Bolojan, președintele interimar al PNL și numele cel...

Ucraina a primit corpurile a 1.200 de soldați căzuți în luptă, în cadrul unui acord de repatriere

Autoritățile de la Kiev au anunțat repatrierea corpurilor a...

Anchetă la Berlin: Trei oi descoperite într-un apartament. Un român, principalul suspect

Poliția din Berlin a deschis o anchetă în urma...

Barometru INSCOP: Aproape jumătate dintre români nu cunosc evenimentele din 13-15 iunie 1990

Potrivit unui sondaj realizat de INSCOP Research, 45,7% dintre...

Semnal Magazin
SEMNAL

Cercetătorii cer interzicerea metodei de asfixiere a peștilor, considerată dureroasă

Un studiu recent realizat de cercetători de la Welfare...

Gura Portiței Resort își redeschide porțile în locația sa unică, după o investiție de 10 milioane de Euro

Gura Portiței Resort, locul legendar situat la granița dintre...

Conacul Sabinei Brătianu

Dintre toate clădirile impresionante de pe strada Clemenței, astăzi...

Vila Noël Cerefrea

Louis Noël (1872) a fost un aviator francez care...

Palatul Facultatii de Medicină și Farmacie “Carol Davila”

Constructia Facultatii de medicina a fost complet terminata si...

Pecron E300LFP – O sursă de energie fiabilă pentru orice aventură în natură

Pentru echipa editorială a rubricii Călătorii din ziarul Semnal,...