Alocațiile de stat pentru copii vor crește cu 10,4%

Data:

De la 1 ianuarie 2025, alocațiile de stat pentru copii vor crește cu 10,4%, conform anunțului făcut de ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Simona Bucura Oprescu.

Această măsură va avea un impact asupra a aproximativ 3,6 milioane de copii din România. Creșterea alocațiilor ține cont de inflația anuală, iar aceasta este a doua mărire consecutivă, după cea de 13,8% din ianuarie 2024.

Pentru copiii sub 2 ani și cei cu dizabilități, alocația va crește de la 719 lei la 794 de lei, iar pentru copiii de peste 2 ani, de la 292 lei la 323 de lei. Această ajustare reflectă preocuparea guvernului de a alinia aceste beneficii sociale la rata inflației și de a sprijini familiile cu copii în contextul creșterii costului vieții.

Fondurile necesare pentru aceste majorări vor proveni din bugetul Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, iar plățile vor fi gestionate de Agenția Națională de Plăți și Inspecție Socială. Măsura vine într-un context economic în care inflația continuă să afecteze puterea de cumpărare a populației, iar ajustările acestor alocații sunt esențiale pentru a susține familiile și tinerii.

Dana Mateescu
Dana Mateescuhttps://revistatreispe.wordpress.com
Dana Fodor Mateescu este absolventă a Colegiului de Jurnalism, precum şi a Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării din cadrul Universităţii din Bucureşti. A lucrat ca reporter de teren la Radio Uniplus, apoi la Radio 21. A urmat o perioadă bogată de colaborări la cotidienele centrale, ca reporter special – Național, Cronica Română, Adevărul, Dimineața, Gazeta de Sud, Libertatea, 7 Plus, Puterea, dar a scris și pentru revistele Academia Cațavencu, Plai cu Boi, Aspirina săracului, Singurul Atu, Claudia, Povești adevărate, Femeia, Lumea credinței, ș.a.. A debutat cu poezie în anul 2000, în Ziua literară, la cenaclul „Euridice”. A publicat mai multe volume de proză: - „Fetiţele din Cimitirul Roşu” - editura Mateescu; - „Povestiri din Bucureşti” - editura Cartea Românească; - „Tembelă până la moarte” - editura Cartea Românească; - „În pielea goală pe acoperișul fierbinte” - editura ROCART. Volume de poezie: - „Regele cu coroană de hârtie”; - „Poate că melcii au fost odată îngeri”. Cărți pentru copii: - „Inimioară de căţel”- editura Mateescu; - „Aventurile lui Bâz-Bâz cel isteţ” - editura Mateescu.

Share articol:

De același autor:

Disclaimer

„Grupul de Presa Semnal nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Aceste fonduri sunt de fapt ajutoare de stat mascate, cu ajutorul cărora Guvernul "cumpără" presa. Consider ca astfel de "ajutoare" distorsionează piața de media fiind o practică inacceptabila într-o societate democratică. In plus, reafirm faptul că Grupul de Presa Semnal nu are contracte cu partidele politice în afara campaniilor electorale. Campanie care, bineînțeles, va fi marcată corespunzător."
Alin Radu, Director general Grupul de Presa Semnal

Citește și:
SEMNAL